MILÁNO. Mesto módy, obchodu, opery, umenia, futbalu… Nachádza sa v severnej časti Talianska, odkiaľ dovidieť Alpy. Je druhým najväčším mestom v Taliansku a hlavným mestom administratívnej oblasti Lombardia. Mesto samotné má vyše 1,3 milióna obyvateľov, metropolitná oblasť zvaná Veľké Miláno [La Grande Milano] okolo 7 miliónov obyvateľov. Miláno sa objavuje v popredných miestach záujmu turistov, k čomu prispela aj svetová výstava EXPO 2015.

Druhy dopravy

 

Milano Card

Ak si zaobstaráte Milano Card, môžete využívať milánsku MHD zadarmo a získate veľké zľavy na vstupy do múzeí, divadiel, reštaurácií, na okružné jazdy, prehliadky, do hotelov, obchodov či výletov na jazere Como, prípadne na prenájmy dopravných prostriedkov a na iné služby. Karta je platná 72 hodín (potom sa môže dobiť). S kartou získate mapu Milána a sprievodcu s množstvom zaujímavých informácií. Karta vám môže byť doručená priamo na hotel, alebo na si ju možné vyzdvihnúť na letisku. Jej cena je okolo 14 EUR.

 

Autom

Pohyb v centre Milána vlastným autom je trochu problematický. Automobily však veľmi často narúšajú pravidelnosť autobusov a električiek. Vjazd do centra Milána je v dobe  od pondelka do piatka od 7,30 do 19,30 spoplatnený mýtnym. Plocha centra je asi 8 km2 a ohraničujú ho mestské hradby. Známky za 2 – 10 euro možno dostať na trafikách, poštách a v informačných centrách. Neoznačené vozidlá sú pokutované cca 71 eurami. Vstup do centra je strážený elektronicky na 43 miestach. Ak sa už dostanete do historického centra autom, tak je tam možné parkovať maximálne 2 hodiny pri modrých linkách, označených ako sostaa pagamento.

 

Milan Metro M

Celý systém metra prepája okolo 80 km. Miláno má tri linky metra, a to M1 – červená, M2 – zelená a M3 – žltá. Sieť metra je pomerne rozvitá a siaha až za hranice mesta. Metro patrí k najrýchlejším dopravným prostriedkom, akými sa po Miláne možno pohybovať.

 

Železničná doprava

Miláno má päť hlavných vlakových staníc, ktoré patria k najrušnejším. Miláno je totiž druhým najväčším železničným centrom Talianska. Prvá železničná premávka sa tu začala v roku 1840. Medzi najväčšie železničné stanice zaraďujem Milano Centrale (čo je druhá najrušnejšia stanica v Taliansku), Milano P.ta Garibaldi a Milano Lambrate. Trate vlakov vedú pod samotným centrom mesta. Vo veľkých mestách v Taliansku je budovaný železničný systém TAV, ktorý je tvorený vysokorýchlostnými vlakmi, v Miláne by mali byť jeho dve stanice.

 

Taxíky

Ak budete mať trochu šťastia, tak si taxík zastavíte priamo na ulici. Vo všeobecnosti sa však odporúča objednať si taxík na čísle 0240408585. K spoločnostiam, ktoré prevádzkujú taxi služby patrí Radiotaxi (026767) a Autoradio (028585). Taxíky sú väčšinou biele, no nájdu sa medzi nimi aj žlté alebo také, ktoré sú „vyfarbené“ vo farbách sponzorov.

 

Autobusy

Mestskú autobusovú dopravu má pod patronátom takisto ATM. Celá milánska aglomerácia je rozdelená do kruhových tarifných pásem, ktoré sa aj ďalej delia. Vozový park je udržiavaný v relatívne dobrom technickom stave, i keď občas sú niektoré autobusy značne poznačené vandalizmom. APT bus tour je organizátorom trojhodinových zájazdov, počas ktorých je možné navštíviť aj galériu s Da Vinciho Poslednou večerou, alebo obdivovať krásy Sforza Castle, Brera Nationaol Gallery či La Scala.

 

Prenájom automobilov a bicyklov

Ak si chcete v Miláne prenajať auto, musíte mať viac ako 23 rokov (niektoré spoločnosti majú určenú aj vyššiu vekovú hranicu). Taktiež musíte vlastniť medzinárodný preukaz EÚ. Prenájom automobilov je však dosť drahý, je vhodné dať sa poistiť voči nehode. Nedeľa pre väčšinu Milánčanov predstavuje výlet na bicykli po hrádzi kanálov a cyklistických cestičkách. V centre nájdete veľa cyklistických chodníkov, avšak stále sa pohybujete medzi výparmi z ostatných motorových vozidiel. Bicykel si môžete prenajať napríklad v spoločnosti. AWS Bicomotor, alebo v niektorých hoteloch.

Ubytovanie

Po zakúpeni letenky je čas na výber ubytovania. Najvhodnejšie ubytovanie v Miláne sa nachádza v zóne 1, odtiaľ budete mať všetko blízko a naplno si užijete atmosféru mesta. Keďže ide o centrum mesta ceny za ubytovnie sú samozrejme vyššie, ale stále máte na výber z rôznych typov ubytovania podľa vašich preferencii a finančných možností.

Obľúbným hostelom v centre mesta je Ostello Bello Grande, ktorý sa nachádza len niečo viac ako 2 kilometre od katedrály Duomo. V blízkosti sa nachádzajú ešte ďalšie kvalitné a výborne hodnotené hostely Central Hostel Milano, B&B Milano Bella alebo Up to seven. Ceny v centre sa pohybujú okolo 40 € za noc.

Okrem toho máte samozrejme na výber aj hotely alebo ubytovanie u domácich cez portál Airbnb.com. Ako v každom inom meste, aj v Miláne platí, že čím ďalej od centra, tým nižšie ceny.

 

Jedlo

Čo ochutnať v Miláne. Zaujímavosťou milánskej (aj lombardskej) kuchyne je, že takmer nepoužívajú paradajky. Mesto je gastronomickým rajom, ochutnajte tradičné Cotoletta alla Milanese, cassoeula, ossobuco, Busecca, Brasato, Chiacchiere, Tortelli, Colomba, Pane dei Morti, Pannetone. Možno ste to nevedeli, ale syrom z Milána je gorgonzola.

Nachádza sa tu jedna z najštýlovejších reštaurácii na svete – známa japonská Noba. Neďaleko Teatro alla Scala je tradičná milánska kaviareň Caffè Cova, založená bola v roku 1817. Z najtradičnejších kaviarní spomeniem len Biffi Cafè a Zucca.

Ak budete v meste určite si doprajte tzv. aperitivo. Môžete si ho objednať v reštauráciách približne od šiestej, stojí obyčajne od 5 do 15 eur. Okrem nápoja podľa vlastného výberu dostane aj večeru vo forme bohatého bufetu. Neplatí tu obligátne, kto prv príde… Jedlá sú dopĺňané priebežne, hostia môžu pojedať neobmedzene približne tri hodiny.

 ČO NEVYNECHAŤ

1. Milánsky dóm

Gotická katedrála v Talianskom Miláne je svetoznámym turistickým miestom. Milánsky dóm, po taliansky Duomo di Milano, si drží druhé miesto najväčších katedrál v Taliansku a tiež je druhou najväčšou gotickou katedrálou na svete. Jej stavba trvala od 14. až do 16. storočia. V minulosti hrala veľkú rolu v rozširovaní kresťanstva, dnes slúži ako sídlo milánskeho arcibiskupa. Stavba je tiež neprehliadnuteľná vďaka svojim vežičkám a špirálam, ktorých celkový počet je 135. Strecha sprístupnená pre verejnosť vám ponúkne neopakovateľný zážitok v podobe nádherného výhľadu na celé mesto.

2.Galéria Viktora Emanuela II.

Tu si každá nákupná maniačka príde na svoje. Obchodné centrum z roku 1877 sa nachádza na námestí Piazza del Duomo. Po prvý krát v dejinách architektúry sa počas výstavby zastrešili celé ulice. Galéria pozostáva zo štyroch poschodí, na prízemí sú obchody, výstavné plochy, kaviarne či reštaurácie. Na druhom taktiež obchody a rôzne kluby, pozdĺž celým tretím poschodím sa tiahnu oceľové balkóny a na poslednom poschodí sú byty. Dokopy sa tu nachádza viac než 1200 miestností. Nájdete tu známe módne domy ako sú Prada, Armani, Versace, Gucci či Louis Vuitton

3. Piazza del Duomo

iazza del Duomo je najväčším námestím v Miláne. Je to centrom mesta v zmysle geografickom, ale aj v zmysle kultúry a umenia. Práve tu sa nachádza vyššie spomínaný dóm či kráľovská galéria a často sa tu konajú rôzne podujatia. Už od roku 1896 sa priamo v strede námestia nachádza socha kráľa Viktora Emanuela II. a vďaka rozlohe 17,000 m2 turisti môžu vidieť mnoho pamiatok na jednom mieste.

4. Bazilika svätého Ambrózia

Taliansky Basilica di Sant’Ambrogio je jedným z najstarších kostolov v Taliansku. Bol postavený biskupom Ambrózom v roku 386 na mieste, kde sú pochovaní viacerí Rímom prenasledovaní mučeníci. Kostol si prešiel viacerými rekonštrukciami a svoju súčasnú podobu nadobudol v roku 1099. Stavba vás už z diaľky osloví svojou konštrukciou z červených tehál či vďaka dvom vysokým zvoniciam. Na počesť biskupa Ambróza sa každoročne 7. december veľký sviatok, u nás známy ako deň sv. Mikuláša, podľa milánskej tradície deťom darčeky nosí svätý Ambróz.

5. Da Vinci – Posledná večera

Asi každý, kto navštívi Miláno, by sa rád pozrel na dielo majstra Leonarda – Poslednú večeru. Toto záhadné dielo plné tajomstiev sa nachádza v kostole Santa Maria delle Grazie. Táto maľba, alebo presnejšie freska, zachytáva posledné Ježišove chvíle s jeho 12 apoštolmi. Hovorí sa však, že po Ježišovej pravici nie je apoštol Ján, ale Mária Magdaléna, jeho údajná manželka, no existuje aj množstvo iných teórií, skrytých šifier či symbolov, ktoré Leonardo do maľby zakomponoval. Ak sa rozhodnete sa ísť na dielo pozrieť na vlastné oči, odporúčame zabezpečiť si lístky na vstup aspoň mesiac dopredu, keďže táto pamiatka patrí medzi najžiadanejšie atrakcie mnohých turistov.

6. Divadlo La Scala

Teatro alla Scala, alebo La Scala je jedným zo svetovo najznámejších operných domov. Divadlo bolo otvorené v roku 1778 a poskytuje miesta pre 2 300 divákov. Ak patríte k milovníkom hraného umenia, rozhodne si nenechajte ujsť zážitok v podobe opery či divadelného predstavenia s najznámejšími umelcami.

7. Štadión San Siro

Milovníci futbalu by si nemali nechať ujsť návštevu tohto úžasného štadiónu, kde sa konávajú dôležité futbalové stretnutia. Tribúny sú hneď pri hracej ploche, takže vám neujde žiadny detail hry a ak náhodou, dva obrovské televízory vám dôležitý moment znova prehrajú. Kapacita je 85 700 divákov a prvý zápas sa tu odohral už v roku 1926. Okrem športového zážitku vám štadión ponúka možnosť osvieženia v baroch a reštauráciách, či priblíženie histórie oboch milánskych klubov v múzeu pod tribúnami.  Nehrajú sa tu však len zápasy, konajú sa tu aj koncerty svetových hviezd. Pod celým objektom sú garáže, čiže s prípadným parkovaním nebudete mať problém. Inak ako autom sa tam dostanete metrom či trolejbusom č. 92. Nachádza sa len 6 kilometrov od centra mesta

8. Útek z ruchu mesta

Ak si chcete na chvíľu oddýchnuť od rušného mesta, môžete sa prejsť po mnohých parkoch, kde sa človek dokáže perfektne uvoľniť. Najznámejšie Parco Sempione, Parco nord vás určite uchvátia svojou krásou a upravenosťou. Okrem parkov sú tu záhrady, vodné plochy či cyklistické trasy ako stvorené na oddych a odreagovanie sa, preto neváhajte a po dni plnom nakupovania či prezerania pamiatok si doprajte oddych v krásnej prírode.

POZRI  NAJLACNEJŠIE  LETENKY:

Viedeň◄————-►Miláno

Bratislava◄———►Miláno

Budapešť◄———-►Miláno