Barcelona je podmanivé romantické mesto na pobreží Stredozemného mora. Formálne patrí do Španielska, je však hlavnou metropolou autonómneho Katalánska. Je druhé najľudnatejšie mesto v krajine a v rebríčku siedme najľudnatejšie mesto v Európskej únii. Po dvadsaťročnej renovácii, patrí medzi najdynamickejšie a najštýlovejšie mestá na svete. Leto je skutočným party obdobím, ale Barcelona oslavuje po celý rok.

Druhy dopravy

Metro – Metro je najrýchlejším spôsobom ako  cestovať po meste. Trasa metra má 8 liniek farebne rozlíšených. Zastávky metra sú označené  červeným  diamantovým znakom. V pondelok až štvrtok, tiež v nedeľu a počas sviatkov metro premáva od 5.00 do 00.00 hod. V piatok, v sobotu a počas dní pred štátnymi sviatkami premáva od 5.00 do 02.00 hod.

Autobus – Mesto disponuje vyše 1000 autobusmi, ktoré premávajú na 80ich trasách. Autobusové linky vo všeobecnosti premávajú od 4.25 do 23.00 hod. Niektoré končia skôr, iné premávajú aj neskoršie. Nočné spoje premávajú od 22.40 do 05.30 hod. Autobusy jazdia približne každých 20 minút a 30 minút cez víkendy.

Električka – Električky premávajú od roku 2004 a je to rýchly, pohodlný a ekologický spôsob dopravy po meste. Električka má dve linky Trambaix (T1, T2, T3) a Trambesòs (T4, T5, T6). Električky (www.trambcn.com ) odchádzajú každých osem až dvadsať minút od 5.00 do polnoci, piatky, soboty a dni pred štátnymi sviatkami od 5.00 do 2.00 hod.

Vlak – Cez mesto prechádza vlaková linka spravovaná spoločnosťou FGC (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya – www.fgc.es ). Jej hlavnými stanicami sú Plaça de Catalunya a Plaça d’Espanya. Vlaky premávajú od 5.00 hod. do polnoci a v piatky od 5.00 – 2.00 hod. Všetky ostatné vlakové linky sú spravované národnou železničnou spoločnosťou RENFE (www.renfe.es).

Lanovka – Cez mesto premáva niekoľko lanoviek, najznámejšia na Montjuïc a na Tibidabo. Letné a víkendové návštevy na Tibidabo môžu kombinovať jazdu na starej električke Tramvia Blau. Lanovky premávajú tiež zo štvrti Barceloneta pozdĺž prístavu na Montjuïc, odtiaľ vyššie až na hrad.

Taxi – Čiernych a žltých taxíkov (ak sú voľné, žiaria zeleným svetlom na streche) je veľký počet. Minimálny poplatok sa pohybuje okolo 2,10 EUR, za každý kilometer sa platí 1,10 EUR. Taxík nevezme viac ako štyri osoby. Extra poplatok sa platí za batožinu alebo počas štátnych sviatkov. Taxíky majú taxametre a dajú sa objednať  telefonicky (len po španielsky alebo katalánsky).

Bicykel – Po meste sa dá celkom dobre jazdiť na bicykli, cyklistických pruhov je dostatok, doprava nie je tak chaotická. El Bicing je bicyklový systém, ktorý je však prístupný len pre obyvateľov mesta. Slúži ako forma verejnej dopravy na krátke vzdialenosti s trvaním maximálne 30 minút. Z tohto dôvodu nie je možné absolvovať vyhliadkovú jazdu na bicykli po pamiatkach. Turisti si môžu však požičať v jednej z množstva požičovní bicyklov za výhodnú hodinovú sadzbu. Barcelonabiking.com ponúka prenajatie bicykla za 5 EUR/hodina alebo 15 EUR/deň. Po treťom dni používania sa platí už len 7 EUR/deň.  V ponuke sú aj horské bicykle či  jazdy so sprievodcom po najvýznamnejších pamiatkach mesta. Viac informácií na http://barcelonabiking.com/.

Auto – Podobne ako v ostatných veľkých mestách Španielska aj v Barcelone je cesta autom drahá a stojí množstvo nervov. Parkovanie okolo hlavných atrakcií je predražené (okolo 1,5 EUR na 2 a pol hodiny, na deň okolo 20 EUR). Pokuty za zlé parkovanie sú nekompromisné (od 85 EUR vyššie). Základom je kvalitná automapa, turistická nestačí, množstvo ulíc je jednosmerných, odbočiek doľava je oveľa menej ako opačným smerom, sú tiež zle predvídateľné. Auto má zmysel len vtedy, ak budete jazdiť okolo mesta, nie v meste samotnom.

Letisko – Letisko: Barcelona Airport (BCN)

 

UBYTOVANIE

Hotelové izby v meste patria medzi najdrahšie v Španielsku. Zohnať ubytovanie môže byť ťažké, hlavne počas Veľkej noci, v lete, alebo počas sviatkov, alebo festivalov. Oplatí sa rezervovať vopred. Najlacnejšie izby pre dve osoby stoja okolo 40 euro na noc, dvojka so sprchou na izbe stojí okolo 60 euro, normálne hotely stoja okolo 150 euro na noc, exkluzívne od 250 do 400 euro za noc. Noc v hosteli stojí okolo 20 – 25 euro. Izby s výhľadom na bulvár Ramblas sú neuveriteľne drahé, oveľa lacnejšie sa dajú nájsť len v  niekoľkominútovej vzdialenosti. Najlacnejšie ubytovanie je v Starom meste Barri Gòtic, hlavne medzi c/dels Escudellers, Plaça de Sant Miquel a c/de la Boqueria, kde je množstvo penziónov a trojhviezdičkových hotelov.

 

JEDLO

V meste je pomerne veľký výber jedál, dostatočný aj pre cestovateľov s malým rozpočtom (denné menu – menú del dia ponúka takmer každá reštaurácia).  Dobré tapas bary a reštaurácie nájdete po celom meste. Samozrejme, na miestach okolo Ramblas, v uliciach okolo katedrály je množstvo turistických pascí, kde sú jedlá nízkej kvality a dosť predražené. Oplatí sa navštíviť zadné uličky štvrtí  La Ribera, Sant Pere a  ElRaval, kde nájdete excelentné reštaurácie, väčšie kaviarne, tradičné taverny. Kávu a croissants dostať kdekoľvek, ale oplatí sa navštíviť špecializované kaviarne granjas alebo orxaterias (mliečne bary). Stánky s pizzou, burgrami, falafel/kebab alebo  cappuccinom nájdete v Ramblas, alebo na hlavných uliciach okolo Eixample. Reštaurácie väčšinou podávajú katalánske jedlá, samozrejme dostať tu aj španielske. Mnoho z nich ponúka aj regionálne alebo koloniálne španielske jedlá.Drahšie reštaurácie ponúkajú kombináciu francúzsko- katalánskych štýlov. v poslednom období je atraktívny štýl „fusion“ – kombinácia stredomorských a exotických chutí. Ponuka medzinárodných kuchýň nie je široká ako v iných európskych mestách, ale pizzu, čínske, indicko-pakistanské, severoafrické, blízkovýchodné a japonské jedlá sú dostupné. Skoro každá reštaurácia ponúka trojchodové denné menu, najlacnejšie stojí okolo 8 euro, drahšie okolo 10-12 euro.

 

NAJKRAJŠIE PLÁŽE

Barceloneta Beach

Pláž Barceloneta je najrušnejšou plážou, pretože sa nachádza najbližšie od centra mesta len 10 minút chôdze od zastávky metra Barceloneta. Široká a dlhá piesočnatá pláž je tvorená z navezeného piesku, ktorý nebýva vždy stopercentne čistý. Poskytuje možnosť vyskúšať si niektorý z vodných športov ako napríklad windsurfing a kite-surfing. Oblasť je známa mnohými reštauráciami s morskými špecialitami.

 

 

 

Bogatell Beach

600 metrov dlhá pláž Bogatell sa nachádza medzi plážami Nova Icaria a Mar Bella. Pláž je bezpečná, vhodná pre všetky vekové kategórie, dokonca je tu časť s bezbariérovým prístupom. Vyvýšená promenáda ju chráni pred veľkým hlukom. Okrem oddychovania, opaľovania a kúpania si môžete zahrať ping pong alebo volejbal.

 

 

Garraf Beach

Len 5 minút jazdy vlakom od Castelldefells južne od hlavného mesta môžete navštíviť pláž Garraf Beach. Leží v pokojnej zátoke lemovanej súkromnými plážovými chatkami. Je to tiché a romantické miesto s miestnymi rybármi a kotviacimi loďkami. K dispozícii je reštaurácia s výhľadom na pláž.

 

 

Caldetes Beach

Keď sa vydáte na sever od hlavného mesta Barcelona, narazíte na pláž Caldetes. Poskytuje všetko pre trávenie spokojnej dovolenky – čistý piesok, dobré podmienky na kúpanie v čistej vode, reštaurácie, bary, vodné športy ako windsurfing, detské ihrisko a volejbalové ihrisko.

 

 

Somorrostro Beach

Dnes vyhľadávaná barcelonská pláž, jedna z najkrajších s bohatými službami bola ešte v polovici 20. storočia len nevzhľadnou oblasťou s chátrajúcimi domami. Dokonca má pláž vybudovaný bezbariérový vstup až do vody po drevenom chodníku.

 

 

Llevant Beach

Najvýchodnejšou plážou je Llevant Beach, ktorá si dodnes zachovala ráz pokojného miesta, kde nechodí toľko ľudí. Pláž bola otvorená v roku 2006, je teda najmladšou barcelonskou plážou. Blízko pláže je vybudované moderné nákupné centrum Diagonal Mar shopping center.

 

 

Nova Icaria Beach

Nova Icaria je ďalšou plážou rýchlo dostupnou z centra Barcelony. Rozprestiera sa pri prístave Port Olímpic a observatóriu 10 minút chôdze od zastávky metra Ciutadella Vila Olimpica. Táto 400 metrov dlhá piesočnatá pláž je obľúbenou voľbou pre rodiny s deťmi. Hneď pri pláži sú reštaurácie, bary, kino a nákupné centrum. Nájdete tu aj ihriská na ping pong, tenis či volejbal.

 

 

Mar Bella Beach

Počas mestského rozvoja pri príležitosti usporiadania olympijských hier bolo vytvorených niekoľko pláží. Takou je pomerne pokojná piesočnatá pláž Mar Bella Beach. Vraví sa, že je z nej najkrajší výhľad na more, čo nám prezrádza aj samotný španielsky názov Mar Bella. Reštaurácií a barov je tu len pár, no hlavnou atrakciou je pestrá ponuka vodných športov. Skúste windsurfing či plavbu v kajaku. Popri pláži je vybudovaná 1,5 km dlhá bežecká dráha a detské ihrisko. Pláž má aj nudistickú časť, tá je ale diskrétne oddelená od zvyšku pláže.

 

Sant Sebastia Beach

Sant Sebastia Beach patrí k najdlhším barcelonským plážam, tiahne sa viac ako kilometer a leží len pár minút chôdze od stanice metra. Ide o rušnú pláž s reštauráciami, barmi a mnohými aktivitami vrátane vodných športov a plôch na volejbal. Pláž je obľúbeným miestom pre turistov i miestnych. Výhodou pláže je bezbariérová zóna pre telesne postihnutých.

 

St Pol de Mar Beach

Posledná pláž je najvzdialenejšou v našom zozname. Ak by ste sa počas pobytu v Barcelone chceli pozrieť aj ďalej a spraviť si výlet, dobrým tipom je pláž St Pol de Mar Beach vzdialená hodinu cesty vlakom. Je to kúzelné miesto s kostolíkom na kopci a promenádou, tiché miesto, ktoré ešte nie je poznačené masovým turizmom. Ideálne miesto na relax.

 

 

 

ČO NEVYNECHAŤ

Sagrada Familia

Slávnu rímskokatolícku baziliku Sagrada Familia navrhol v roku 1882 svetoznámy architekt Antoni Gaudí. Zaujímavé je, že dodnes nie je stavba úplne dokončená, ukončenie prác sa plánuje v roku 2026 pri príležitosti osláv 100. výročia smrti architekta. Výška stavby bude dosahovať 170 metrov. Stavba púta precízne prevedenými prvkami a výzdobou, dominantou sú veže – 12 reprezentuje apoštolov, 4 evanjelistov, jedna Pannu Máriu a najväčšia Ježiša Krista.

Cena vstupného: základné cca 15 EUR, bazilika aj s vežami: 29 EUR.

 

 

 

La Rambla

Od námestia Placa Catalunya až po Monument Krištofa Kolumba v prístave Vell sa tiahne najrušnejšia barcelonská ulica La Rambla. Ulica je dlhá cca 1,5 km a je určená výhradne pre chodcov. Na tomto živom mieste nájdete veľa obchodíkov, reštaurácií, nočných barov, stánkov, tradičný trh Mercat de la Boqueria s čerstvým ovocí, zeleninou a rybami a pouličných umelcov ako  hudobníci, tanečníci a živé sochy.

 

 

 

 

Museum Nacional d’Art de Catalunya a Font Màgica

Národné múzeum katalánskeho umenia (Museum Nacional d’Art de Catalunya) sa nachádza na vyššie spomínanom kopci Montjuïc na konci Avenida de la Reina Maria Cristina, v blízkosti Pl Espanya. V múzeu sa nachádzajú veľké zbierky výtvarného umenia, za zmienku stojí zbierka románskeho umenia či zbierka katalánskeho umenia a dizajnu z konca 19. a začiatku 20. storočia. Pred budovou múzea sa nachádza fontána Font Mágica, ktorá prepája hudobné a svetelné efekty.

Cena vstupného do Museum Nacional d’Art de Catalunya: 12 EUR

 

 

 

 

L’Aquàrium

Akvárium v Barcelone patrí k najväčším európskym akváriám. Atrakcie ako 80 metrový tunel s plávajúcimi žralokmi či interaktívne centrum na troch poschodiach zaujme všetky vekové kategórie. Poskytuje domov okolo 11 000 zvierat, 450 rôznym druhom. Je to významné vzdelávacie centrum, čo sa týka Stredozemného mora.

Cena vstupného: dospelý 16,50 EUR, dieťa do 12 rokov 11,50 EUR

 

 

Hlavná dovolenková sezóna trvá od júna do augusta. Pre kúpanie v mori je to ideálne obdobie aj napriek vysokým teplotám a trochu dusnému vzduchu. Odporúčame tiež jarné obdobie od polovice apríla do polovice júna.

 

POZRI  NAJLACNEJŠIE  LETENKY:

Budapešť ——–►Barcelona

Viedeň———–►Barcelona

Bratislava——-►Barcelona

Krakow———-►Barcelona