Divoký Island predstavuje všetko, čo si len môžete predstaviť pod pojmom „nespútaná príroda“. Na každom kroku vidieť pôsobenie aktivity ľadovcov, ich pohyb a silu. Na Islande objavíte desiatky majestátnych sopiek. Mnohé vulkány sú dodnes aktívne. Vďaka nim nájdete na ostrove tmavé čadičové pláže a skalnaté útvary všemožných tvarov. Príroda vytvorila jedinečné klenoty ako gejzíry, sopky, vodopády, ľadovce, rieky, lagúny, jazierka i geotermálne pramene. Island má pre návštevníkov pripravené aj nebeské divadlo. Práve tu sa vám naskytne jedinečný pohľad na úžasnú polárnu žiaru.

Zaujímavé miesta

Málokto počas dovolenky na Islande odolá návšteve hlavného mesta Reykjavík. Dominantou mesta je kostol Hallgrímskirkja. Vďaka jedinečnej stupienkovitej architektúre sa stal obľúbeným výjavom islandských fotografií. Inšpiráciou architekta bola samotná islandská príroda. Stavba je vysoká 73 metrov. Za videnie rozhodne stojí tiež monumentálna koncertná hala Harpa, Fálkahús, jeden z najstarších domov v meste, park Austurvöllur či dokonca pamätník Imagine Peace Tower na počesť Johna Lennona v blízkosti mesta.

Výlety

Hornatý terén Islandu nabáda k podnikaniu všemožných výletov za turistikou. Obľúbeným je výstup na najvyšší vrch, sopku Hekla. Za krásami prírody sa tiež môžete vydať do Národného parku Vatnajökull, Národného parku Snæfellsjökull, Národného parku Þingvellir, ďalej navštíviť veľkolepé vodopády Dettifoss a Skogáfoss, mohutný gejzír Strokkur alebo skúsiť výlet za pozorovaním veľrýb či na okolité ostrovy.

Národný park Þingvellir

Za krásami Národného parku Þingvellir (Thingvellir) sa musíte vydať na juhozápad ostrova. Krajinu dotvárajú riečky, jazierka a tiež trhliny tvorené tektonickými platňami. Najväčším skvostom parku je vodopád Gullfoss a termálny gejzír Geysir. Toto miesto je zaujímavé aj z historického hľadiska. Až do roku 1798 bol dejiskom valného zhromaždenia známeho ako AlÞing. Park je v súčastnosti pod ochranou UNESCA.

 

Vodopád Dettifoss

Veľkolepý vodopád Dettifoss nájdete na rieke Jökulsá á Fjöllum na severe ostrova. Považuje sa za najmohutnejší vodopád v Európe. Prietok vodopádu sa pohybuje medzi 200 až 500 m³ za sekundu. Šírka vodopádu je 44 metrov. Voda padá z výšky až 100 metrov. Tvorí súčasť Národného parku Vatnajökull.

Vodopád Godafoss

V oblasti Bárðardalur, na rieke Skjálfandafljót sa nachádza jeden z najkrajších islandských vodopádov – Godafoss. Na kráse mu pridáva aj nezvyčajný tvar podkovy širokej asi tak 30 metrov. Voda padá z výšky 12 metrov. K vodopádu sa viaže povesť o zákonodarcovi Þorgeir Ljósvetningagoði. Okolo roku 1000 sa práve na tomto mieste rozhodol, že tunajší obyvatelia príjmu kresťanstvo za oficiálne náboženstvo.

Polárna žiara

Nevšedným zážitkom na Islande je bez pochýb pozorovanie polárne žiary (Aurora borealis). Jedinečné nebeské divadlo je možné vidieť vďaka výhodnej polohe v blízkosti severného polárneho kruhu. Najlepším obdobím na pozorovanie polárnej žiary je od septembra do polovice apríla. Vtedy sú noci najdlhšie.

Reykjavík

Hlavným mestom ostrova a súčasne centrom diania je Reykjavík, najsevernejšie položené mesto na svete. Vašu pozornosť si okamžite získa dominanta mesta – kostol Hallgrímskirkja. Inšpiráciou pre 73 metrov vysokú stupienkovitú stavbu bola samotná islandská príroda. Počas návštevy mesta nevynechajte tiež prehliadku monumentálnej koncertnej haly Harpa, jedného z najstarších domov Fálkahús, parku Austurvöllur či pamätníka Imagine Peace Tower na počesť Johna Lennona v blízkosti mesta.

 

 

 

Očkovanie na Islande

Zdravotná starostlivosť je na veľmi dobrej úrovni. Väčšinou lekári navštevujú pacientov priamo v mieste bydliska. Ak sa nachádzate v hlavnom meste alebo jeho okolí, zamierte do Landspítali University Hospital. Poskytuje nepretržitú lekársku starostlivosť. Slovenskí občania budú bezplatne ošetrení len v nevyhnutných prípadoch. Podmienkou je preukázanie sa Európskym preukazom zdravotného poistenia. Odporúčame preto pred cestou na Island uzatvoriť komerčné cestovné poistenie, ktoré hradí lekárske úkony.

Pred vstupom na územie Islandu sa nepožaduje žiadne nadštandardné očkovanie. Prekontrolujte si očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

Ceny

Aké sú na Islande ceny?  Mnoho cestovateľov sa zhodne, že sa nejedná práve o tu najlacnejšiu krajinu . Avšak ušetriť sa dá vždy. Prinášame vám orientačné ceny v Reyjkavíku

  • Hotelová izba (blízko centra): 125 – 426 €
  • Hotelovú izba (mimo centra):  Okolo 100 €
  • Ubytovne (dormitory): 30-75€
  • Jedlo v obyčajnej reštaurácií: 13-20€
  • Pivo čapované: 7-9 €
  • Jednosmerný lístok na MHD: 3,45 €

Počasie

Island má i napriek svojej polohe mierne oceánske podnebie. Počasie neustále ovplyvňuje teplý Golfský prúd. Zimy na juhu sú miernejšie s teplotami okolo 2ºC v nížinách a až -5ºC na horách. Zima na severe je o 5 a viac stupňov Celzia chladnejšia. V lete sú rozdiely medzi severom len malé. Miešanie teplej a chladnej morskej vody spôsobuje početné zrážky. Najväčšie množstvo zrážok padne na juhozápade (1500 – 3000 mm).

 

Zaujímavosti

• Policajti na Islande nenosia zbrane. Kriminalita v tejto krajine  je veľmi nízka a násilie tam prakticky neexistuje.

• Bábätká Islandňanov pravidelné nechávané vonku aby si zdriemli.

• Priemerne každé 4 roky  na Islande vybuchne sopka.

• Spotreba Coca-Coly na obyvateľa je vyššia ako v ktorejkoľvek inej krajine.

• Na Islande je zakázané mať ako domácich miláčikov hady, jašterice či korytnačky.

• Väčšinu stromov na Islande  vyrúbali Vikingovia pred viac ako 1000 rokmi.

• Spolu s Faerskými ostrovmi ide o jedinú krajinu, kde sa nenachádzajú žiadne komáre.

• Až 18,3% populácie tejto krajiny si pravidelne dopraje marihuanu.

• Ide tiež o krajinu s druhým najvyšším počtom uživateľov antidepresív.

• Niektorí historici sú presvedčení, že Columbus navštívil Island a naučil Vikingov skúmať svet.

• Strašiť deti fiktívnymi charaktermi ako napr. “Zombie” je v tejto krajine ilegálne.

 

NAJLACNEJŠIE LETENKY :

Katowice ◄—————-►Reykjavik od 65 €

Viedeň◄——————-►Reykjavik od 73€

Budapešť◄—————-► Reykjavik od 126 €